День Конституції України

Posted by admin on 28.06.2024 in Архів новин |

Конституцію читають
Тато, мама і дідусь,
Я на неї теж дивлюсь,
Сторінки перегортаю.
Гарна книжка і цікава,
Всіх добра навчає
І дарує людям право,
Від зла захищає.
Скоро я навчусь читати
І сам прочитаю,
Бо вже дуже хочу знати,
Які права маю.

Конституція – це дуже важливий документ державного значення. Конституція України – це основний закон; положення, викладені там, регламентують основні правила суспільних відносин у межах держави, роботу всіх органів влади й суспільних організацій, визначають трудове право тощо.
Процес народження української Конституції був досить болісним і довгим. Конституційний процес тривав в Україні шість років. Це значно більший термін, ніж в інших незалежних державах, утворених на теренах колишнього СРСР.
Початок конституційному процесу було офіційно покладено Декларацією про державний  суверенітет України, що був проголошений Верховною Радою України 16 липня 1990 року. 24 жовтня 1990 року Верховна Рада України  прийняла постанову «Про Комісію з розробки нової Конституції Української СРСР». Комісія підготувала Концепцію нової Конституції, що була ухвалена Верховною Радою 19 липня 1991 року, а також схвалена всеукраїнським референдумом, щo відбувся 1 грудня 1991 року. Підготовлена комісією Концепція стала основою для підготування нової Конституції України.
Невдовзі після цього конституційний процес загальмувався через початок виборів до Верховної Ради, а потім вибори президента України.
Кінцевий текст Конституції був прийнятий Верховною Радою України 28 червня 1996 року. Ця подія – результат такого довгоочікуваного компромісу між різними політичними силами держави. Оскільки було прийнято нову Конституцію, утратила чинність Конституція України 1978 року.
Конституцію 1996 року було прийнято Верховною Радою України від імені народу – носія суверенітету та єдиного джерела влади в країні. Тільки український народ має виключне право визначати і змінювати конституційний устрій нашої держави, і це конституційне право не може бути узурповане ані державою, ані політичними партіями, ані будь-якими державними органами чи посадовими особами. За Конституцією, держава відповідає перед людиною за свою діяльність. А основою діяльності держави має бути утвердження прав і свобод людини.
Конституція 1996 року визначає Україну як суверенну, незалежну, демократичну та правову державу. Відповідно до Конституції влада народу здійснюється або шляхом прямого волевиявлення народу на референдумах, або через органи державної влади та місцевого самоврядування. Конституція закріплює екологічні норми, право володіння землею, особливості економічної діяльності, політичні й релігійні свободи й багато іншого. Основний закон зобов’язує державу сприяти єднанню та розвитку української нації, її історичної свідомості, культурних традицій, релігійної та мовної самобутності всіх корінних народів та національних меншин нашої держави. Важливим питанням також є забезпечення національно-культурних і мовних потреб тих українців, які з різних причин проживають за межами України.
Відповідно до Конституції, зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів та безпеки. Конституція закріплює рівність громадян перед законом, відкидає можливість привілеїв або обмежень за расовими, політичними, релігійними та іншими переконаннями, статтю або соціальним походженням, забороняє втручання в особисте життя людини, збирання та зберігання конфіденційної інформації без згоди громадян, регламентує багато іншого.
Цей день люди намагаються відсвяткувати, вони влаштовують народні гуляння, відвідують разом театральні вистави, концерти, картинні галереї тощо, беруть участь у веселих іграх та інших святкових заходах.
__________________________________
МОЯ УКРАЇНА
На росах, на водах,
На всіх переходах
Курличеш мені в журавлиних ключах,
Моя Україно,
Родима країно,
Ясні небеса в материнських очах.
Я чую твій голос,
Пшеничний твій колос
У душу мені засіває зерно.
Моя Україно,
Колиско-калино,
Пізнати тебе мені щастя дано.
З тобою розлука —
Гірка моя мука,
Печаль журавля без гнізда в чужині.
Моя Україно,
Білявко-хатино,
З твойого вікна світить доля мені.
М. Ткач