Правила нарахування балів за завдання ЗНО
Наказом Українського центру оцінювання якості освіти №156 від 15 вересня 2016 року затверджено Схеми нарахування балів за виконання завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року.
Згідно з документом, при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання абітурієнти працюватимуть з 9 типами завдань, що оцінюватимуться наступним чином.
- Завдання з вибором однієї правильної відповіді
Такі завдання складаються з основи (умови завдання) та чотирьох або п’яти варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і позначив відповідь у бланку відповідей А.
1 бал буде зарахований, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.
Завдання з вибором однієї правильної відповіді використовуються у тестах ЗНО з української мови і літератури, історії України, російської мови, іноземних мов (англійської, німецької, французької, іспанської), математики, фізики, біології, хімії, географії.
- Завдання на встановлення відповідності («логічні пари»)
Ці завдання складаються з основи та двох стовпчиків інформації, позначених цифрами (ліворуч) і буквами (праворуч). Виконання завдання передбачає встановлення відповідності (утворення «логічних пар») між інформацією, позначеною цифрами та буквами. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.
Учасник ЗНО отримує 1 бал за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару»), тобто може набрати максимум 4 бали за таке завдання. 0 балів буде зараховано за будь-яку «логічну пару», якщо відповідь є неправильною, зроблено більше однієї позначки в рядку чи відповіді на завдання не надано.
Такі завдання використовуються на ЗНО з української мови і літератури, історії України, російської мови, математики, фізики, біології, хімії та географії.
- Завдання на встановлення відповідності
У цьому завданні пропонується підібрати заголовки до текстів/частин текстів із наведених варіантів; твердження/ситуації до оголошень/текстів; запитання до відповідей або відповіді до запитань.
Завдання буде зарахованим, якщо учасник ЗНО встановив відповідність і позначив варіант відповіді в бланку відповідей А. 1 бал зараховується за правильно встановлену відповідність, в усіх інших випадках – 0 балів.
Такі завдання містяться у тестах з англійської, німецької та іспанської мов.
- Завдання на заповнення пропусків у тексті
У завданні пропонується доповнити абзаци/речення в тексті реченнями/частинами речень, словосполученнями/словами із наведених варіантів. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і позначив варіант відповіді в бланку відповідей А.
Якщо варіант правильний – зараховується 1 бал. Якщо ж вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді чи відповіді на завдання не надано взагалі – учасник отримає 0 балів.
Предмети, на яких використовуються такі завдання, – англійська, німецька, французька та іспанська мови.
- Завдання на встановлення правильної послідовності
Завдання складається з основи (умови чи питання) та переліку подій (явищ, фактів, процесів тощо), дій (понять, формул, характеристик тощо), позначених буквами, які потрібно розташувати в правильній послідовності.
Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви від А до Г) у таблиці бланка відповідей. Відповідно буде зараховано 3 бали, якщо правильно вказано послідовність усіх подій/дій; 2 бали, якщо правильно вказано першу й останню події/дії; 1 бал, якщо правильно вказано або першу, або останню подію/дію; 0 балів за будь-яку правильно вказану подію/дію , якщо зроблено більше однієї позначки в рядку, неправильно вказано першу й останню події чи відповіді не надано взагалі.
Такі завдання використовуються для перевірки знань з історії України та хімії.
- Завдання з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів відповіді
Ці завдання складаються з основи та семи варіантів відповіді, позначених цифрами, серед яких лише три правильні. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і записав три відповіді(цифри)у бланку відповідей А.
За кожен правильно вказаний варіант відповіді (цифру) учасник отримує 1 з 3 можливих балів; 0 балів отримує учень, якщо не вказано жодного правильного варіанта відповіді (цифри), або один варіант відповіді (цифра ) вказано тричі, або відповіді на завдання не надано. Порядок написання цифр значення не має.
Такі завдання подаються на ЗНО з історії України і географії.
- Завдання з вибором трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів відповідей
Воно передбачає наявність основи та трьох груп(стовпчиків)відповідей, позначених цифрами; у кожній групі лише одна відповідь правильна. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав з кожної групи (стовпчика) і послідовно записав три відповіді (цифри) в бланку відповідей А.
За виконання цього завдання учасник ЗНО може набрати від 0 до 3 балів – 1 бал за кожну правильно подану відповідь. Слід звернути увагу, що в цьому типі завдань порядок написання цифр має значення – вимагається сувора послідовність.
Таке завдання матимуть учасники зовнішнього незалежного оцінювання з біології.
- Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
Такі завдання поділяються на 2 типи.
Структуровані складаються з основи та двох частин і передбачають розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, відповіді до кожної з частин завдання в бланку відповідей А.
Учасник ЗНО може отримати 0 балів (не виконано чи виконано неправильно), 1 бал (правильно виконана будь-яка 1 частина) чи 2 бали.
Такі структуровані завдання використовуються для перевірки навчальних досягнень у тестах з фізики, математики та хімії.
Неструктуровані складаються тільки з основи і передбачають розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, кінцеву відповідь в бланку відповідей А.
За правильне виконання такого завдання учасник отримує 2 бали, у іншому випадку – 0 балів.
Неструктуровані завдання використовуються у тестах з фізики, математики, хімії та географії.
- Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
Такі завдання на зовнішньому незалежному тестуванні мають наступні предмети: математика, українська мова й література, російська мова та іноземні мови (англійська, німецька, французька, іспанська).
З математики завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО в бланку відповідей Б навів пояснення всіх етапів розв’язання, зробив посилання на математичні факти, з яких випливає те чи інше твердження, проілюстрував розв’язання задачі рисунками, графіками тощо. Максимум за таке завдання з математики можна набрати 4 або 6 балів залежно від різновиду завдання.
Для перевірки знань з іноземних (англійської, французької, німецької, іспанської) мовзавдання складається з основи та передбачає створення учасником ЗНО власного висловлення відповідно до запропонованої комунікативної ситуації в бланку відповідей Б. За його виконання учасник може набрати від 0 до 14 балів.
Завдання з української мови та літератури й російської мови складається з основи та передбачає створення учасником ЗНО власного аргументованого висловлення на дискусійну тему в бланку відповідей Б. Максимально можлива кількість балів за таке завдання – 20.
Слід зазначити, що оцінювання та нарахування балів за виконання останнього типу завдань здійснюється під час перевірки бланків відповідей Б спеціально підготовленими екзаменаторами відповідно до Схем оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю, ухвалених предметними фаховими комісіями з відповідного предмета