81 річниця визволення Києва від фашистських загарбників
Під рядки таких патріотичних пісень, що звучали майже в кожному підрозділі Першого українського фронту, поєднуючись із важким гуркотом вирішальної битви, 79 років тому героїчно було звільнено місто Київ від фашистських загарбників.
ДЕНЬ ВИЗВОЛЕННЯ КИЄВА ВІД ФАШИСТСЬКИХ ЗАГАРБНИКІВ:
778 ДНІВ ОКУПАЦІЇ, 3 МІСЯЦІ ВИЗВОЛЕННЯ І 3 ДНІ ШТУРМУ
06 листопада 1943 року стало для киян довгожданим днем визволення від жахів нацистської окупації (195 тисяч жителів міста було піддано тортурам гітлерівськими катами, 100 тисяч людей вивезено на примусові роботи до Німеччини, із 850 тисяч населення в місті залишилося не більше 180 тисяч).
10 фактів про окупацію і визволення столиці.
1. Окупація міста тривала 778 днів.
2. За війну місто втратило десятки будівель, був підірваний Хрещатик, на повітря злетіли всі мости і Успенський собор в Лаврі.
3. Операція з визволення Києва тривала понад три місяці.
4. Штурм Києва почався ранком 3 листопада 1943 року. Танкісти 3-ї гвардійської армії з піхотою, в ніч на 4 листопада, пішли в атаку із увімкненими сиренами й засвіченими фарами. 6 листопада 1943 солдати Червоної армії увійшли до столиці України, форсувавши з боями Дніпро.
5. Загальна кількість втрат під час битви за Київ – 30569 загиблих, поранених і зниклих безвісти.
6. Київська наступальна операція, яка тривала з 3-го до 13 листопада 1943 року і була складовою частиною Битви за Дніпро – так називають ряд пов’язаних військових операцій військ СРСР.
7. Загалом битва за Дніпро тривала з серпня по грудень 1943 року, ставши однією з наймасштабніших операцій світової історії. Якщо вважати битву за Дніпро однією операцією, то жертви перевищать найкривавішу військову операцію людства – битву під Сталінградом.
8. Столицю України було визволено військами 1-го Українського фронту під командуванням Миколи Ватутіна та Першою Чехословацькою бригадою з закарпатськими українцями.
9. За мужність і героїзм при визволенні Києва було нагороджено орденами і медалями 17500 бійців і командирів, а 668 стали Героями Радянського Союзу, тридцять двоє з яких – кияни.
10. На честь визволителів міста названа станція метро Героїв Дніпра.
Пам’ятаючи про криваву сторінку історії, неймовірно страшну ціну, яку заплачено за дане Богом право бути вільним, удячні нащадки завжди будуть пишатися подвигом борців за свободу столиці!