Скарлатина: симптоми й профілактика
Скарлатина – це гостра інфекція, що уражає переважно ротоглотку та характеризується сильною інтоксикацією і специфічним висипом. Збудником цього захворювання є стрептокок групи А, який може поширюватись між дітьми контактним та повітряно-крапельним шляхом.
7 симптомів скарлатини
Скарлатина у дитини проявляється певними симптомами:
- червоний висип по тілу злегка нагадує сонячний опік, шорсткий на дотик, як наждачний папір. Висип починається зазвичай з обличчя і шиї, потім переходить на тулуб і кінцівки. При натисканні на нього шкіра блідне. Приблизно через 6-7 днів висип проходить, і на 7-14 день на кінчиках пальців рук і ніг починається характерне лущення великими пластинками. По тілу лущення дрібне.
- наявність червоних смуг на тілі: складки шкіри навколо паху, пахв, ліктів, колін і шиї зазвичай стають яскраво-червоними, ніж основний висип. Тобто висип ніби згущується в області природних складок тіла.
- ще одним симптомом скарлатини є яскраво-червоні щоки і блідий носогубний трикутник;
- язик обкладений білим нальотом спочатку, потім починає очищатися і проявляються характерні сосочки – «малиновий язик». Це відбувається через вплив токсину бактерії. Зовнішні прояви скарлатини тривають приблизно тиждень, потім стихають.
- лихоманка: температура близько 38,5 ° С або вища, часто супроводжується ознобом;
- ангіна – сильний біль у горлі, жовті або білі нальоти на мигдалинах, труднощі під час ковтання і збільшення лімфовузлів.
- блювання, біль у животі, головний біль.
Скарлатину обов’язково потрібно лікувати! Не можна займатися самолікуванням!
Кілька фактів про скарлатину:
- Бактерія-збудник «живе» у деяких людей у порожнині носа і глотки;
- Частіше хворіють діти віком 5-15 років;
- Пік захворюваності припадає на зиму і весну;
- Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом під час кашлю-чхання і використання загального посуду;
- Можна також заразитися від здорового носія бактерії або людини, яка нещодавно перенесла скарлатину;
- Дуже рідко можна заразитися скарлатиною від хворого шкірною формою стрептококової інфекції;
- Інкубаційний період зазвичай 2-4 дні (від інфікування до появи перших симптомів хвороби);
- Більша небезпека зараження скарлатиною при тісному контакті, наприклад, в дитячому колективі або сім’ї;
- До появи антибіотиків скарлатина була смертельно небезпечною, але в наш час її потрібно обов’язково лікувати, інакше зростає ризик ускладнень на серце і нирки.
Профілактика скарлатини
Привчайте дитину:
- Дотримуватися особистої гігієни.
- Не використати чужий посуд.
- Не давати пити зі своєї пляшки або відкушувати їжу.
- Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання.
Організація та проведення протиепідемічних заходів при виявленій захворюваності на скарлатину в закладі освіти
Після ізоляції хворого забезпечити введення обмежувальних протиепідемічних заходів на групу/клас, де виявлений хворий, терміном 7 днів, протягом цього періоду не допускати:
– прийому до групи/класу нових осіб та відсутніх більше 7 днів (дітей чи персоналу) без даних щодо щеплень або перенесеного захворювання на скарлатину; у виключних випадках дозволяти відвідування групи при умові письмового попередження батьків про ризик захворювання;
– проведення масових загальних заходів і зборів, відвідування спортивної та музичної зали та ін.;
– відсутніх з невідомих причин контактних осіб до відвідування закладу без наявності довідки від педіатра /інфекціоніста.
Забезпечити:
– щоденний огляд контактних дітей і дорослих, опитування, термометрію;
– ведення листка медичного спостереження з зазначенням результатів термометрії, даних огляду шкіряних покривів, слизових оболонок, зіву;
– вологе прибирання приміщень закладу силами технічного персоналу з застосуванням миючих засобів, провітрювання приміщень, – проведення санітарно-освітньої роботи серед батьків, дітей та обслуговуючого персоналу закладу з профілактики скарлатини;
– допуск перехворілих в колектив після клінічного одужання при наявності довідки від дільничного лікаря не раніше 22 дня з дня захворювання або через 12 днів після клінічного видужання.